English English
Fındık Fiyatı
Çarşamba, 23 Ağustos 2017 Tarihli Fiyat BRÜT [Geçmiş Fındık Fiyatları]
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Atatürk Köşesi
Döviz Kurları
altın fiyatları
Önemli Linkler
Ocak 2018 Enflasyon Rakamları
Perşembe, 05 Temmuz 2018
Ocak 2018 Enflasyon Rakamları

Ocak 2018 Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) ilişkin veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Şubat 2018 tarihinde yayımlandı.

TÜİK tarafından aylık yayımlanan TÜFE, kentlerde yaşayan hanelerin tükettiği mal ve hizmet fiyatlarının zaman içindeki ortalama değişim hakkında bilgi vermektedir.

2018 yılı Ocak ayında Türkiye (TR) Geneli TÜFE endeksi (Tablo 1) bir önceki aya (Aralık 2017) göre yüzde 1,02 artarak 330,75 değerine yükselmiştir. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 10,35 oranında artış göstermiştir. Ocak (2018) ayında ana harcama grupları itibariyle en yüksek artış yüzde 2,96 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda yaşanırken, bunu yüzde 2,44 artışla ev eşyası grubu takip etmektedir. Öte yandan en yüksek düşüş ise yüzde 6,02 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşanırken, bunu yüzde 0,99 ile haberleşme grubu izlemektedir.

Tablo 1’deki veriler ana harcama grupları ve genel endeksler ile bu endekslerin büyüme hızları (enflasyon) konusunda bilgi vermektedir. Ancak ana harcama gruplarının ortalama enflasyon oranına etkisi bu grupların tüketici sepetindeki ağırlıklarına bağlı olacaktır. Ana harcama grup endekslerindeki yüzde artışlar bu harcama gruplarının tüketici sepeti içindeki payları ile çarpılarak ortalama (TÜFE temelli) enflasyona etkileri Tablo 2’de verilmiştir. Türkiye genelindeki ortalama fiyat artışına en büyük etki (0,36) gıda ve alkolsüz içecekler grubundan gelmektedir. Öte yandan giyim ve ayakkabı (0,44) ve haberleşme (0,04) gruplarının etkisi negatif olarak gerçekleşmiştir.

Tablo 1: Ana-Harcama Gruplarına Göre Tüketici Fiyat Endeksi ve Değişim Oranları             

*Bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon değişimi

**Bir önceki aya göre enflasyon değişimi

Tablo 2: Ana-Harcama Gruplarının Genel Endeksteki Aylık Değişime Olan Etkisi (%), Ocak 2018               

TÜİK tarafından hesaplanan özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,69 oranında artmıştır. Bu endeks son 12 ayda ortalama olarak yüzde 10,34 oranında artarak endeks 295,34 değerini almıştır. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç (özel kapsamlı) endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 12,31 olarak gerçekleşmiştir.

Şekil 1: 2007-2017 zaman aralığında enflasyon değişim                                          

 

 

 

Şekil 2: Bir önceki aya göre (aylık) 12 aylık enflasyon verileri

 

Tablo 3: Ana-Harcama Gruplarına Göre Tüketici Fiyat Endeksi ve Değişim Oranları (%), Bölgelere Göre, Ocak 2018

 

 

Akademik Danışman Görüşü

Ocak-18 enflasyon rakamlarına bakacak olursak yıllık bazda en çok artışın Ulaştırma, mobilya, ev aletleri, giyim ve ayakkabıda gerçekleştiğini görüyoruz. Haberleşme ise yıllık bazda en az artışın gerçekleştiği kalemdir. Son 10 yıldır enflasyon % 6-10 Aralığında gerçekleşmekteydi. Ancak 2017 yılında bu bandın dışına çıkarak civarında gerçekleşmiştir. Enflasyonun bu rakamlarda gerçekleşmesi 2018 yılı için de enflasyonun % 9-10 civarlarında gerçekleşmesini getirebilir. Bulunduğumuz TR90 bölgesinde ise aylık enflasyon 1,22 düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu değer Türkiye ortalamasının biraz üzerindedir. Bölgemizde alt kalemlerde sağlık ve Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar gruplarında %4’ün üzerinde artışın gerçekleşmesi dikkat çekicidir.                 

Yrd. Doç. Dr. Alperen M. YİĞİT

 

 

Etiketler: .
Yorumlar
Yorum Yazın
İsim:
E-Mail:
Web site / Blog:
Mesajınız:
46 + 27 =