English English
Fındık Fiyatı
Çarşamba, 23 Ağustos 2017 Tarihli Fiyat BRÜT [Geçmiş Fındık Fiyatları]
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Atatürk Köşesi
Döviz Kurları
altın fiyatları
Önemli Linkler
Tarihi Güzellikler

ÜNYE KALESİ


 

 

Ünye-Niksar karayolunun 7.kilometresinde yolun solunda kalan yaklaşık 180-200 m. yükseklikte bir tepenin üzerinde kurulu ,ilçenin 5 km. güney doğusundadır.Bu kale Kale Köyü’nün sınırları içinde bulunmasına rağmen denizden dahi bütün açıklığı ile görünmektedir.

Jeoloğların görüşüne göre kale, çok eski çağlarda bir yanardağ ,yani volkan imiş. Orta Çağda ise insanlar sönmüş olan bu volkanik tepe kraterleri üzerinde kaleyi inşa etmişlerdir.Yalçın ,dik yamaçlar  üzerinde kurulan duvarlar ve sutreler bu gün bile yeniliğini korumakta ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Kale çevre yüzeyine göre çok yüksek olduğu için XI-XII.yy.larda insanlar tarafından adeta bir müstahkem mevkii olarak kullanılmıştır. Yarıya kadar toprağa gömülü olan kapısının yanlarında renkli hayvan ve insan resimleri mevcuttu. Bu resimler bu gün görülemeyecek kadar silinmiştir.Kapı 5 m. yükseklikte olup incelemeler bu kapının II.Midridat zamanında yapıldığı hissini kuvvetlendirir mahiyettedir.

Kuzeybatı ve Güneydoğudan Ünye Suyu’nun iki koluyla çevrili tepenin kuzey ve kuzey batı yamaçları çok sarptır.Tepe güneyden dik bir boyunla arkadaki yamaçlara bağlıdır. Giriş güney doğuda dır .Bu cephede yerden on metre kadar yükseklikte, genişliği 3 metre,yüksekliği 2 metre Tetrastil bir kaya mezar dikkati çekiyor Mezara çıktığı sanılan kayaya oyma basamağa benzer platform bu gün kullanılmaz durumda. Mezarın üçken kalınlığının her üç noktasında da birer kabartma kartal vardır. Sağ uçtaki iyi korunmuş durumdadır. Giriş ,surların yıkılmış bir bölümünden sağlanıyor.Surların yüksekliği arazinin meyiline uyarak bazı bölgelerde 20 metreye ulaşıyor.İç bölümde define avcılarının saldırılarına dayanamamış yapı duvarları dikkati çekiyor.Zirveye yakın bölgede 45 derece meyille kuzey batı yönünde tepenin dibine iniyor izlenimini veren 2 tünel vardır. İkisinin de genişlikleri yaklaşık üç metre yükseklikleri 2 metredir.

Alttaki tünel yaklaşık 20 ,üstteki tünel ise 100 metre derinlikte ve her ikisi de basamaklıdır.Derin olanı 485 basamaktan sonra yukarıdan atılmış taşlarla tıkanmış durumdadır. Tünellere  gizli bir giriş olabileceği gibi  tepenin eteklerindeki suya inen bir geçitte olabilir.Başka bir olasılık ise tünellerin sarnıç olarak kullanılmalarıdır. 

 

Mezar girişi bir oda ve buna bağlı asıl mezar odasından oluşur. Girişteki odanın sağ ve sol duvarlarındaki hayvan motifleri bu gün son derece zor görülebilir durumdadır. Bu kaya Mezarlarının kentin yönetiminde büyük rolü olan üst düzey komutanlara ait olduğu sanılmaktadır.

 

KADILAR YOKUŞU

 

Çatının hemen altında yer alan mozaik cam süslemeli çerçevelerin arkasına konulan kandil ile adeta 100 yıl öncesinin deniz feneri canlanıyor. Limana gelen denizciler bir sorun olduğunda ya da misafir kalmak istediklerinde bu mozaik cam arkasında yanan kandil sayesinde hiçbir sıkıntı çekmeden kaptanın evini bulabiliyorlarmış.Bir başka özellik ise evlerin bahçelerinde bulunan su sarnıçları...Hepside bir başka güzellikte ve çok farklı.

 

HAGİA NİCOLA

 

Rumlar zamanında dinsel ayin ve törenlerin yapıldığı yarım ada  şeklindeki bu alan üzerinde yine o zamanlar bir kilise bulunuyordu.Halkımız tarafından Noel Baba olarak da bilinen St.Nicolas’ın gençlik dönemlerini özellikle Terme ve Perşembe arasında kalan bölgede keşişlik yaparak geçirdiği tarihçiler tarafından dile getiriliyor.